مقالات

ارائه خدمات مشاوره ای ساختارمند به والدین دارای فرزند مبتلا به اتیسم

بعد از اینکه که والدین از سوی متخصصان تشخیص اختلال اتیسم فرزندشان را دریافت می کنند بسیار شوکه و ناامید می شوند چرا که شناخت و آگاهی در مورد این اختلال در ایران و حتی در جهان کم می باشد.

ادامه مطلب...

گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم

گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم

گفتار درمانی برای کودکان اوتیسم با دیگر کودکان کاملا متفاوت است. باید در نظر داشته باشیم که مهمترین حیطه ی اختلال اوتیسم برقراری ارتباط است. پس گفتاردرمانگر باید سعی کند قبل از شروع درمان و آموزش، ارتباط خوب و مطمعنی با کودک برقرار کند.

ادامه مطلب...

تاریخچه اوتیسم

اوتیسم

سال 1908: کلمه اوتیسم به زیر مجموعه ای از بیماران اسکیزوفرنی اطلاق می شد در خود فرو می رفتند.

ادامه مطلب...

داستان های اجتماعی چیست؟وچه کاربردی برای کودکان اوتیسم دارد؟

اوتیسم

داستان های اجتماعی در سال 1991 توسط کارول گری معرفی شد تا افراد دارای اختلالات طیف اوتیسم ادراک بهتری از رفتارها و ارتباط اجتماعی به دست آورند. داستان اجتماعی توصیف مختصری از یک وضعیت، شرایط و یا فعالیت خاص است و شامل اطلاعاتی مخنصر و واضح در مورد وقایع مورد انتظار و علل آنها در چنین شرایطی است.

ادامه مطلب...

باورهای نادرست در مورد دختران دارای اختلال طيف اوتیسم

احتمال ابتلا دختران به اتیسم در مقایسه با پسران کمتر است و اگرچه دختران طیف اتیسم در مقایسه با پسران به درصد بالاتری در تست های گوناگون مهارتهای اجتماعی و ارتباطی دست پیدا می کنند ولی به نظر می رسد که دختران اتیستیک با چالش های بیشتری برای پاسخ گویی به نیاز های روزمره خود مواجه هستند.

ادامه مطلب...