بعد از اینکه که والدین از سوی متخصصان تشخیص اختلال اتیسم فرزندشان را دریافت می کنند بسیار شوکه و ناامید می شوند چرا که شناخت و آگاهی در مورد این اختلال در ایران و حتی در جهان کم می باشد.


بعد از تشخیص،سؤالات متعددی برای والدین در رابطه اختلال اتیسم فرزندشان مطرح می شود از جمله:

?علت اختلال فرزندمان چه بوده است؟ آیا ازدواج فامیلی باعث این اختلال شده است؟ شدت اختلال فرزندمان چقدر است؟ آیا او روزی مثل همسالانش عادی رفتار خواهد کرد؟ آیا اختلال او قابل درمان است؟ آیا او می تواند با ما زندگی کند؟ چگونه این موضوع را با خویشاوندان و آشنایان در میان بگذاریم؟ آیا صحیح است فرزند دیگری داشته باشیم؟ دیگرانی که چنین فرزندانی دارند چه کرده اند؟ آیا فرزند ما آموزش پذیر می باشد؟ آیا فرزند ما می تواند مدرسه برود و درس بخواند ؟ اگر می خواهیم اختلال فرزندمان را درمان کنیم به چه مراکز درمانی مراجعه کنیم و چه حمایت هایی نیاز می باشد؟آیا ما هم در خانه می توانیم او را آموزش دهیم و اگر می توانیم چه نوع آموزش های به او دهیم؟ نوع برخورد خواهران و برادران فرزند اتیسم باید چگونه باشد؟ دوران بلوغ و مشکلات جنسی فرزندمان را چگونه مدیریت کنیم؟ ازدواج فرزندمان چه میشود؟ آیا فرزند ما می تواند ازدواج کند ؟ آیا فرزند ما می تواند فرزند آوری داشته باشد؟ چگونه مشکلات خواب و تغذیه فعلی فرزندمان را حل کنیم و.....

?همه این سؤالات و پرسش های دیگری که ممکن است به ذهن والدین دارای کودک با اختلال طیف اتیسم خطور کند، بی پاسخ خواهند ماند چنانچه والدین نتوانند به راهنمایی و مشاوره تخصصی و کارشناسی شده لازم دست یابند. اغلب حالت انکار این اختلال در بین والدین و استناد به این جمله معروف که “ مشکل مهمی نیست، کمی صبر کنید بزرگتر که شود مشکلاتش رفع خواهد شد و ... “ دامن گیر والدین شده و مانع از پیگیری موضوع در زمان مناسب ودرسن طلایی فرزندشان می شود. بنابراین آنچه در این برهه زمانی حائز اهمیت است مشاوره و راهنمایی برای والدین این کودکان در حوزه توانبخشی, درمان و آموزش است که از سوی متخصصان و درمانگران اختلال طیف اتیسم باید به طور منظم و مستمرارائه گردد.

روح الله فتح آبادی

نوین توان بعنوان یک از بهترین مرکز ویژه کودکان اوتیسم اماده است تاخدمات ویژه درمان کودکان اوتیسم را ارائه نماید