اختلالات طیف اوتیسم یک وضعیت پیچیده است، که از هر 68 تولد، 1 کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. سوال اینجاست که امکان جلوگیری از آن دردوران بارداری وجود دارد؟ آخرین نتایج تحقیقات را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

از همان زمانی که تست بارداری مثبت تشخیص داده می شود، والدین می توانند برای حفاظت از کودکشان تلاش کنند. این تلاش می تواند به کاهش ریسک برای ابتلا کودک به اختلالات اوتیسم کمک کند. بعضی از تحقیقات معتقدند که این تلاش می تواند قبل از تولد آغاز شود و کمک موثری در تشخیص اوتیسم در بارداری نماید.

یک مطالعه در مجله پزشکی انگلستان (new England journal of Medicine) تفاوت هایی در ساختار مغر کودکان اتیسم را در 3 ماهه دوم بارداری نشان می دهد. محققان معتقدند طیف اختلالات اتیسم از ترکیبی از عوامل حاصل می شود، با این وجود محققان هنوز قادر به توضیح دقیق و نقش این عوامل نیستند. در مورد بعضی از کودکان اتیسم عوامل بیشتر مبنای ژنتیک دارند و در مورد برخی عوامل محیطی نقش پررنگ تری دارند. اما  اکثر کودکان طیف اتیسم احتمالا نتیجه ای از برآیند دو عامل هستند.(Pual Wang).

درست است که ما نمی توانیم تغییری در ژنتیک ایجاد کنیم،ولی می توانیم سعی کنیم کمتر در معرض عوامل محیطی قرار بگیریم،که ثابت شده با ابتلا به اتیسم ارتباط دارند. در ادامه توصیه هایی برای مادران ارائه می شود که می تواند از کودکان آنها محاقظت کند.

  • کمتر در معرض هوای آلوده قرار بگیرید.

شاید تایید شده ترین عامل محیطی در مورد افزایش ریسک ابتلا به اتیسم در دوران بارداری، در معرض قرارگیری هوای آلوده باشد. دکتر فالین (Fallin) می گوید، چندین مطالعه این ارتباط را تایید کرده است. یکی از تحقیقات که در دپارتمان سلامت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده است، نشان داده است که ریسک ابتلا کودکان متولد شده به اتیسم برای مادرانی که مخصوصا در 3 ماهه آخر در معرض هوای آلوده بوده اند،دو برابر دیگر مادران است.

  • از مواد شیمیایی سمی دوری کنید.

شواهد نشان می دهد قرار گرفتن در معرض بعضی از مواد شیمیایی خاص در دوران بارداری ریسک ابتلا به اوتسیم را بالا می برد، اگرچه مطالعات بیشتری باید انجام شود. برای مثال، یکی از مطالعات اخیر نشان داده است که در معرض قرارگیری عوامل محیطی می تواند با اتیسم مرتبط باشد،مخصوصا آلودگی های هوا درنتیجه ترافیک،بعضی از فلزها،حشره کش ها و فتالئینها(Phthalates). بعضی از دکترها به مادران باردار توصیه می کنند از غذاهای کنسرو شده،بطری های آب ساخته شده از پلاستیک و آلومینیوم پرهیز کنند، همچین از محصولات بهداشتی شخصی که در ترکیب آنها مواد معطر صنعتی به کار رفته کمتر استفاده کنند.

  • داروهایتان را کنترل کنید.

محققان ارتباطات محکمی بین مصرف دارو در دوران بارداری و اتیسم را تایید کرده اند. برای مثال در چندین مطالعه استفاده از داروهای ضدافسردگی(SSRIs) مرتبط با اتسیم نشان داده شده اند. همچنین یک مطالعه در سازمان پزشکی آمریکا ادعا کرده است که داروی والپرات (Valprate) که برای درمان تشنج و دیگر اختلالات عصبی استفاده می شود، می تواند ریسک ابتلا به اتیسم را افزایش دهد.

  • بین بارداری هایتان فاصله بیندازید.

یک مطالعه که در ژورنال آکادمی روانپزشکی کودک و نوجوان آمریکا چاپ شده است، نشان داده است که فاصله بین 2 تا 5 سال بین بارداری ها کمترین ریسک ابتلا به اتیسم در دوارن بارداری را باعث می شود. محققان دریافتند که کودکانی که با فاصله کمتر از 12 ماه از بارداری قبلی به دنیا می آیند،50 درصد احتمال بیشتری دارد که در آینده تشخیص اتیسم بگیرند.همچنین محققان تاکید کرده اند که بالابودن سن هر دو والد هنگام بارداری،ریسک ابتلا به اتیسم را بالا میبرد.