گفتار درمانی : (speech therapy) علمی است که به بررسی، ارزیابی و درمان انواع اختلالات مربوط به گفتار و زبان و  همچنین حیطه‌های مورد مداخله اختلال در بلع می‌پردازد.

 

چه کسانی به گفتاردرمانی نیاز دارند

به‌طورکلی هر فردی (در هر سنی) که در ارتباط برقرار کردن بخصوص از طریق گفتار و زبان مشکل داشته باشد نیاز به مراجعه به گفتاردرمانی دارد. البته در کودکان زیر ۶ سال توانایی برقراری ارتباط با توجه به سن آن‌ها تعیین می‌شود. افراد دارای لکنت، افراد دارای مشکلات تلفظی، افراد اوتیستیک (اوتیسم)، افراد کم‌توان ذهنی، افرادی که مشکل در خواندن و نوشتن و ریاضیات دارند، افراد دیسآرتریک و آپراکسیک، افراد دارای مشکلات شنوایی، افراد دارای شکاف کام و لب، افراد دارای اختلالات صوتی (مثل صدای خش‌دار و گرفته)، افراد دارای سرطان حنجره یا سرطان زبان یا سرطان گردن، کودکانی که دچار تأخیر در گفتار و زبان هستند و دیر به صحبت کردن می‌رسند، افرادی که پس از صدمات مغزی (مانند سکته مغزی، تومور مغزی، ضربه‌مغزی، دمانس و…) دچار مشکلاتی در حیطه گفتار و زبان و بلع شده‌اند، بیماران MS، بیماران پارکینسون، بیماران ALS، افرادی که به دلیل مشکلات تنفسی دچار اختلالات گفتاری شده‌اند، نوزادانی که نارس هستند یا دچار یک بیماری خاص هستند و در مکیدن و بلع شیر مشکل‌دارند.

کودکان دارای بیش فعالی ADHD، افراد دارای سندروم داون و برخی سندروم‌های دیگر مانند سندروم ویلیامز و … باید جهت ارزیابی و درمان به گفتار درمانگر مراجعه کنند.

جلسات گفتاردرمانی به شرایط فرد مراجعه‌کننده جهت درمان بستگی دارد  زیرا برخی مداخلات گفتاردرمانی نیاز به زمان بیشتری داشته باشند تا به نتیجه برسند و شرط لازم برای مشاهده پیشرفت، تداوم درمان است.

 در مرکز گفتاردرمانی دکتر جهانی با استفاده از تکنیک‌های شناختی و آواشناسی به بهبود اختلالات تکلمی در کودکان با مشکلات تلفظی، تولیدی، اوتیسم، تأخیر گفتاری، لکنت زبان و… می‌پردازد. همچنین در بخش گفتاردرمانی حسی و اختلالات  بلع با تحریک اعصاب داخل دهانی و تقویت عضلات صورت، دهان و حنجره‌ای به تولید صدا، تسهیل بلع، جلوگیری از آبریزش دهان و بهبود مهارت‌های جویدن و مکیدن کمک می‌کند.

مزیت‌های گفتاردرمانی دکتر جهانی

بیشتر مراجعین گفتاردرمانی بعد از طی دوره‌های درمان  می‌توانند واضح‌تر صحبت کنند، جمله‌بندی‌های کامل‌تری داشته باشد. بعد از پایان دوره گفتاردرمانی، مراجع می‌تواند به‌خوبی صحبت کند و ارتباطات بیشتری با سایر کودکان برقرار کند. همچنین فرد  اعتمادبه‌نفس بیشتری در هنگام صحبت کردن دارد و دیگر به گوشه‌گیری و کمرویی روی نخواهد آورد.

کودکانی که دارای لکنت زبان هستند، با مراجعه به مراکز گفتاردرمانی، می‌توانند در هر سنی لکنت زبانشان را برطرف و اصلاح کنند

مرکز گفتاردرمانی دکتر جهانی با تکیه بردانش علمی و بهره‌مندی از متخصصین برتر گفتاردرمانی، با به‌کارگیری به‌روزترین تجهیزات دستگاهی، ابزارهای لازم برای مداخلات درمانی، ازجمله امکانات اتاق شنیداری، تکنیک‌های حسی و ماساژ، آینه‌قدی، کامپیوتر با کلیه تجهیزات به همراه نرم‌افزارهای گفتاری، انواع اسباب‌بازی‌های آهنگین و صداساز، مجموعه کارت و برنامه صدای حیوانات، نرم‌افزار GAP، Dr.Speech، Dr.Hearing و… خدمات گفتاردرمانی را برای کودکان و بزرگ‌سالان انجام می‌دهد.